Aktualności Biblioteki Publicznej Gminy Witonia

Kto czyta, żyje kilka razy. I żyje lepiej!

Kto czyta, żyje kilka razy. I żyje lepiej!

„Lecznica umysłu" – takie słowa zamieszczone były na portalu najstarszej biblioteki starożytnego świata – Biblioteki Aleksandryjskiej.To prawda, czytanie leczy umysł. Co więcej wzmacnia pamięć, sprawia, że mózg wolniej się starzeje, chroni go m.in. przed chorobą Alzheimera. Nawet jedna przeczytana powieść pomaga w tworzeniu się nowych połączeń miedzy neuronami. Korzyści z czytania jest wiele: redukuje stres, rozwija zdolności poznawcze, poprawia sen, polepsza zdolność koncentracji.Czytanie ma jeszcze inną bardzo ważną zaletę – integruje.

W latach 2018-2019 Biblioteka Publiczna Gminy Witonia na czas wakacji prowadziła akcję głośnego czytania. W roku 2020 pandemia mocno ograniczyła nasze kontakty, a tym samym realizację wielu działań z bezpośrednim udziałem czytelników i użytkowników. W roku 2021, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, biblioteka kontynuowała wakacyjne głośne czytanie.W lipcu i sierpniu członkowie „Klubu Seniora+" i Klubu Samopomocy „Stara Szkoła" w każdy wtorkowy i środowy poranek mieli możliwość wysłuchania opowieści składających się na książkę pt. „Wielka historia małych miast województwa łódzkiego". Książka została wydana przez Wydawnictwo Literatura w roku 2020. Patronat honorowy nad jej wydaniem objęli Marszałek Województwa Łódzkiego oraz włodarze 24 miast, o których w niezwykle ciekawy sposób opowiedzieli znani i lubiani pisarze, tj.:Grażyna Bąkiewicz, Zuzanna Orlińska i Paweł Wakuła.

Oczywiście w zbiorze nie zabrakło historii o najbliżej położonym geograficznie dla naszej gminy mieście, a mianowicie Łęczycy. Tak więc przez wakacyjne miesiące uczestnicy głośnego czytania odbyli wędrówkę po województwie łódzkim, słuchając o tym jak„Wielka historia działa się na oczach mieszkańców małych miast. Bo na historie Polski składają się właśnie te mniej i bardziej doniosłe zdarzenia, które rozgrywały się w małych ojczyznach, bliskich każdemu z nas".

Gorąco zachęcamy do sięgnięcia po egzemplarz„Wielkiej historii małych miast województwa łódzkiego", który jest dostępny dla czytelników w Bibliotece Publicznej Gminy Witonia.

Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia dziękuje kierownictwu i pracownikom „Klubu Seniora+" i Klubu Samopomocy „Stara Szkoła" w Witoni za pomoc w realizacji działań związanych z promowaniem czytelnictwa, a także aktywności społecznej i kulturalnej mieszkańców Gminy Witonia.

                                                                                                                           Anna Stolarczyk